napište nám: info@xlzidle.cz
Přihlásit se
Jak na zdravé sezení

Krásně a pohodlně se dá bydlet i na malém prostoru. Třeba v garsonce. Pokud i vy disponujete omezeným místem a žijete v miniaturním bytě, do kterého musíte „vecpat“ obývák, ložnici, jídelnu, pracovní kout a kdovíco ještě, pak zřejmě bojujete o každý centimetr. Jak to udělat, abyste si garsonku zařídili účelně, ale přitom útulně? Funkčně a prakticky, ale zároveň moderně a nápaditě? Na čem rozhodně nešetřit a co naopak můžete v klidu oželet? Přinášíme pár tipů, jak se s náročným úkolem popasovat.

 

Na velikosti nezáleží

Bez ohledu na to, jak velký nebo spíše malý pokoj máte k dispozici, musíte do něj dostat postel. Tento základní kus nábytku je nezbytný, protože od kvality spánku se odvíjí kvalita celého života. Proto, pokud koketujete s myšlenkou, že by vám na přespání bohatě stačil rozkládací gauč, pak na to rychle zapomeňte. Toto řešení by pro každodenní noční odpočinek rozhodně nebylo nejšťastnější a již po velmi krátké době byste to pocítili na vlastní kůži – bolest zad a krční páteře by na sebe nenechala dlouho čekat. Spolu s postelí, například tou z masivu, nezapomeňte vybrat také kvalitní matraci, a to s ohledem na vaši výšku, váhu, věk i zdravotní stav. Neměla by být příliš tvrdá, protože by se nepřizpůsobila vašemu tělu, ani příliš měkká, protože by mu neposkytla adekvátní oporu. Její ideální tuhost v kombinaci s vhodným postelovým (lamelovým) roštem dokonale rozloží hmotnost celého těla, protože přesně kopíruje jeho tvar a netlačí na svaly ani na klouby. Podcenit se nevyplatí ani úlohu polštáře, který slouží jako opora krční páteře. Dobrou volbu představuje zdravotní polštář, který je vyroben z certifikovaných materiálů.

 

Oddělujte, kombinujte, přesouvejte

Lůžko však v garsonce zabírá podstatnou část interiéru a mnohdy také překáží. Pokuste se proto spací prostor od toho zbývajícího nějak oddělit – třeba příčkou, paravánem, lehkým závěsem nebo vhodným uspořádáním skříní. Nábytek volte jednoduchý a lehký, nic nezkazíte bílou barvou v kombinaci s tmavšími doplňky. Požadavky na sezení pomohou vyřešit sedací pytle, které lze volně přesouvat z jednoho místa na druhé a flexibilně tak reagovat na adekvátní situaci. Hovět si v nich můžete třeba při sledování filmu nebo při vychutnávání večeře. Tak, vytvořte si doma svůj ráj bez ohledu na velikost!