napište nám: info@xlzidle.cz
Přihlásit se
Jak na zdravé sezení

Jak sedět zdravě?

Základním problémem dlouhodobého sezení je skutečnost, že se naše záda při tomto sezení jen minimálně pohybují. To je způsobeno jednak tím, že se během sezení zafixujeme v pohodlné pozici a tu neměmíme, ale také tím, že naše židle nám mnoho pohybu nedovoluje.

U židle s pevným sedadlem spočívá celá hmotnost vašeho těla na páteři, což může vést k bolestem v křížové oblasti. Takové nesprávné sezení může časem způsobit přetížení páteře, bolesti ramenních a šíjových svalů a snížení jejich
pohyblivosti.

Základní pohyb je směr dopředu a dozadu - židle umožňuje "houpání" a synchronní pohyb opěráku a sedáku. Tuto funkci spolu s anatomicky tvarovaným sedákem a opěrákem nabízí kvalitní ergonomické židle. Důležité je také nastavení bederní podpěrky. Obecně správné nastavení všech paramentrů židlí podle vašeho těla je klíčové a často se na něj zapomíná.

Pokud chcete povýšit zdravé sezení na ještě vyšší úroveň, pak je třeba nechat židli umožnit vám pohyb do stran. Takzvané sezení v pohybu neboli aktivní sezení. Židle, která vám umožní aktivně sedět, sleduje pohyby vašeho těla a tím vyrovnává páteř a pánev a optimálně podporuje zdravé držení těla. Neustálý pohyb posiluje svaly a odstraní bolesti zad a šíje.

Některé mechanismy umožňují židli zafixovat, což je především při přechodu od klasického sezení na sezení v pohybu vhodné - zádové, břišní i vnitřní svaly si musí zvyknout, natrénovat se a to vyžaduje určitý čas.

Výrobci nabízí mnohá řešení:

sezení na měkké vypouklé podložce - podobně jako na gymnastickém míči. Většinou nemá opěrku, což nás nutí sedět rovně a zapojit svaly. Tvar podporuje prokrvování dolních končetin, nohy v kolenou přirozeně svíraní úhel větši než 90 stupňů. Takovéto řešení nenabízí možnost "odpočinout si"

- sezení na židlích s balančním/ pružinovým mechanismem jako je např. Body-balance-tec, Move and Stop,....

 

SYSTÉM BODY-BALANCE-TEC NEBOLI SEZENÍ V POHYBU


Kancelářské židle, které jsou vybaveny systémem BODY–BALANCE–TEC, mají charakter tréninkového přístroje.Skutečnost, že se židle může součastně stát i sportovním zařízením, zní jako něco neuvěřitelného.Využitím tohoto systému při sezení je zádové svalstvo neustále aktivní - zdravé sezení, procvičuje se a tím je zcela automaticky zpevňováno. 

Systém BODY – BALANCE – TEC můžete používat denně pro získání lepší tělesné zdatnosti.Je však vhodný i jako pouhý doplněk pro cvičení zad – jako je např. provádění kruhů nebo opisování osmiček pánví.To vše vás nejenom pobaví, ale zároveň tak ještě více přispíváte ke zlepšení své kondice - zdravé sezení. 

Sezení ve třech dimenzích s patentovaným systémem BODY–BALANCE–TEC – kloub židle – způsobí zásadní změnu v našem životě.Z relativně statického a nezdravého způsobu sezení se díky tomuto systému přechází k dynamickému způsobu sezení, které nás dokáže udržet v dobré zdravotní kondici a působí nám radost.

Navíc nám pohyb při sezení zlepší náladu, zvýší motivaci a přispěje k podstatně lepším pracovním výsledkům.

1. POHYB DOPŘEDU:

Technické možnosti nastavení otočné židle - tedy permanentní kontaktní mechanika nebo synchronní mechanika, podporují správné držení těla při sezení a tělo anatomicky podpírají.

Patentovaný systém BODY-BALANCE-TEC umožňuje i další věc.Extrémním nastavením sklonu židle dopředu se sedí automaticky správně, tedy např. jako na gymnastickém míči, aniž by docházelo k nadměrnému zatěžování páteře.

Těžiště váhy těla se přesouvá k této pozici směrem dopředu, což způsobuje automatické přizpůsobení úhlu sklonu sedací plochy správným směrem.I nejmenší přesunutí těžiště směrem dozadu - tak současně zvedá sedací plochu.Oblast pánve má proto vždy optimální polohu. Pro páteř a meziobratlové ploténky znamená extrémní flexibilita sklonu úhlu sedací plochy židle značnou úlevu, poněvadž se špatné držení těla při sezení automaticky redukuje.

Meziobratlové ploténky jsou tak rovnoměrně zatěžovány a procvičovány neustále se střídajícím tlakem.

2. POHYB DO STRAN:

V pozici v sedě se musíme také občas naklánět i do stran, abychom dosáhli na předměty, které nejsou v naší bezprostřední blízkosti.Velmi často jsou dokonce nutné enormní sklony do stran směrem dolů, pokud si např. potřebujeme vzít něco z tašky nebo ze zásuvky stolu.

Jeden z nedůležitějších faktorů patentovaného systému BODY–BALANCE–TEC je jeho schopnost přizpůsobovat se pohybu do stran a napomoci tak správnému držení těla.Akční rádius na psacím stole se díky tomu značně zvyšuje.Područky židle se při naklonění sedací plochy naklánějí rovnoměrně s ní a tím dochází ke zvětšení prostoru působnosti.

Pomocí područek odpadá současně i nepříjemný tlak na stehna při extrémních sklonech do stran. Ergonomické podpěrné funkce tvarovaného pěnového polštáře na sedačce se neomezují ani při pohybu do stran.Otáčivé pohyby jsou dynamické a přizpůsobují se automaticky sedací ploše nezávisle na těžišti a intenzitě pohybu směrem dopředu, dozadu a do stran.

U statických židlí se sedací plocha nenaklání do stran a tím dochází k silnému ohýbání páteře do stran současně s velkým namáháním v tlaku a tahu u meziobratlových plotének. Systém BODY - BALANCE – TEC se naproti tomu stará o optimální vyrovnávání tlaku při pohybu do stran. Meziobratlové ploténky jsou rovnoměrně zatěžovány a uvolňovány.

Při tomto zatěžování svalů páteře je automaticky rovnoměrně zatěžována i páteř a zachovává tak správné držení ve tvaru dvojitého písmene S.

3. POHYB DOZADU:

Pouhé statické sezení je pro naše záda velmi škodlivé. Patentovaný systém BODY–BALANCE–TEC znemožňuje strnulé sezení.Naopak daleko více nás povzbuzuje k tomu, abychom při sezení pozice často střídali a takříkajíc „balancovali“. Z přirozeného pohybu těla tak automaticky vyplývá výsledek, který podporuje zdraví.Každý i ten nejmenší a podvědomý pohyb je totiž dynamický.

Např. zádové opěradlo je při telefonování nebo čtení nejenom odpočinkem pro tělo, ale současně způsobem, jak udržet organismus v pohybu. 

Patentovaný systém BODY–BALANCE–TEC podporuje anatomicky správné držení těla v sedě, i když se opíráme o zádové opěradlo. Vzájemné pohyblivé a mechanické nastavení opěradla a sedací plochy automaticky udržuje správný úhel mezi oblastí beder a stehny.Krevní oběh tak probíhá zcela neomezeně a je iniciován neustálým pohybem sedací plochy. Dynamický pohyb zvyšuje také obsah kyslíku v krvi.

Výsledkem je zlepšení schopnosti koncentrace a výkonnosti a dochází k lepším fyzickým i psychickým pocitům. Soustavným pohybem nohou se podporuje žilní oběh krve a my se tak vyvarujeme případnému nebezpečí embolií. Rozdělení váhy na sedací ploše je stále optimální, takže i speciální ergonomické tvarování sedáku podporuje všechny naše důležité životní funkce